16 листопада 2012 року
ПЛАН-КОНСПЕКТ
УРОКУ
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Тема уроку: «Складнопідрядні речення з підрядними частинами ступеня і способу дії»
Соціокультурна тема: «Вже почалось, мабуть,
майбутнє…»
Мета: познайомити
учнів із складнопідрядними обставинними, зокрема з підрядними частинами ступеня
і способу дії; формувати вміння й навички визначати в тексті
підрядні речення ступеня і способу дії, використовувати їх у мовленні; формувати навички комунікативної взаємодії учнів, сприяти мовленнєвому розвитку учнів; удосконалювати пунктуаційну грамотність; розвивати пам’ять, увагу, мислення; виховувати наполегливість у навчанні, пізнавальний
інтерес до народної культури.
Тип уроку: вивченого та засвоєння нових знань
і формування вмінь
Методи і прийоми: бесіда, робота
з підручником, метод вправ, інтерактивні (робота в групах, робота в парах),
активні (проблемні питання), зв’язні висловлювання учнів, читання.
Обладнання (технічні засоби навчання):
РОЗПОДІЛ ЧАСУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (1 хвилина)
II.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (3
хвилини)
|
|
III.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ (3 хвилин)
|
|
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ
НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ (12 хвилин)
|
|
V. ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ (20 хвилин)
|
|
VI.
ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКУ УРОКУ (3 хвилини)
|
|
VII. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ (2 хвилини)
a.
Пояснення домашнього завдання
|
|
VIII. ОЦІНЮВАННЯ (1 хвилина)
| |
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ
МОМЕНТ (1 хвилина)
·
Привітання. (Підводьтеся, приємно вас
знов бачити, ми продовжуємо нашу роботу. Сідайте)
·
Налаштування (Давайте налаштуємося на роботу! Розпочнемо урок!)
· Нагадаю вам, мене звуть Поліна Ігорівна. Сподіваюсь,
що сьогодні ви працюватимете старанно та плідно, будете уважні та активні.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ (3 хвилини)
· Фронтальна
бесіда
Ми з вами продовжуємо вивчати тему «Складнопідрядні речення». Давайте з
вами швиденько пригадаємо, що ви вивчали на попередніх уроках.
· Опитування
Ø
Складнопідрядим
називається….складне речення , в якому одна частина за змістом і граматично
залежить від іншої та пояснює її.
Ø
Складнопідрядне
речення складається…з головної та підрядної частини.
Ø
Підрядна
частина з’єднується з головною способами…
1)
Підрядними сполучниками(що, щоб, як, якщо, якби, бо,
хоча, мов, наче, чи, тому що, у зв’язку з тим що…)
2)
Сполучними словами(відносні займенники: хто, що,
який, чий, котрий; прислівники: де, коли, куди, звідки, як, чому)
Ø
У головних
частинах СПР можуть вживатися….вказівні слова(займенники, прислівники): той,
такий, там, тоді, туди, звідти, стільки
Ø
Чи вказівні
слова являються членами головної частини речення?
Ø
Підрядна
означальна частина речення пояснює …( член головної частини, виражений
іменником)
Ø
Підрядна
означальна частина речення відповідає на питання….Який, яка, яке?
Ø
Підрядна з’ясувальна частина
речення пояснює…про що йдеться в головній
Ø
Підрядна з’ясувальна частина
речення відповідає на питання….непрямих відмінків
Ø
СПР з підрядними обставинними частинами є
такі…(місця, часу, ступеня і способу дії, порівняльні, мети, умовні, причини,
наслідкові, допустові)
Ø
Підрядна частина місця відповідає на питання….(де,
куди, звідки?)
Ø
Вказівні слова в головній частині підрядних
місця…(там, скрізь, туди, звідки)
Ø
СПР з підрядними частинами часу відповідають на
питання…(коли, як довго, з якого часу, до якого часу?)
Ø
Підрядна частина часу з’єднується
з головною за допомогою сполучників і сполучних слів…(коли, поки, доки, ледве,
як тільки, з того часу як, після того як)
Отже, остання тема,
яку ви вивчали, була СПР з підрядними частинами часу.
· Перевірка ДЗ
Зараз перевіримо
разом домашнє завдання. До дому була задана вправа 142. Отже, Сергій(Таня)…
Молодці!
ІІІ.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
· Оголошення
теми та прогнозування мети учнями
Отже, темою нашого уроку є….(Матвій читає тему)
Питання до всього класу: Ви
прочитали тему, яка ж мета нашого уроку? Як ви вважаєте, припущення?
Добре! Отже мета нашого уроку: познайомитися із складнопідрядними
обставинними, зокрема з підрядними частинами ступеня і способу дії; сформувати вміння й навички визначення в тексті підрядних речень ступеня і
способу дії, використовувати їх у мовленні; удосконалювати
пунктуаційну грамотність;
·
Запис у зошит
– Відкривайте зошити, запишіть число, класна робота, тему.
Тема нашого уроку: Складнопідрядні речення з
підрядними частинами ступеня і способу дії. Змістова лінія: Вже почалось, мабуть, майбутнє…
ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО
МАТЕРІАЛУ
Дотекстові завдання
– Відкриваймо
підручник на сторінці 97. Починайте назву тексту
– Придивіться до ілюстрації. Здогадались що це
таке? Вірно! Це будинки майбутнього
– Чи хотілось б вам мешкати у такому будинку?
Опишіть суперсучасний будинок своєї мрії
Текстові завдання
· Виразне читання тексту учнями
– Розпочнімо читати
текст вголос (Маша, Настя)
Спробуйте уявити будинок майбутнього.
Бесіда за змістом
–
Чим
будинок Білла Гейтса відрізняється від звичайного?
–
Що в
ньому вам сподобалось, а що – ні?
Післятекстові завдання
· Орфографічна вправа: поясніть правопис слів
Хто піде до дошки? Всі інші у зошитах
записують
(Масажер, тільки-но, суперсучасний, побажання,
захочете)
·
Робота з підручником. Підручник сторінка 99.
Два учні читають по черзі.
- То ж на що вказує підрядна частина ступеня і
способу дії?
- На які питання відповідає підрядна
частина?
– За допомогою яких
сполучників підрядна частина ступеня і способу дії приєднується до головної?(так,
такий, до того, настільки)
·
Запам’ятовування нового матеріалу. Взаємоконтроль
у парах. Учитель-учень
Ø Розкажіть, що ви дізналися
про СПР з підрядною частиною ступеня і способу дії. Другий варіант учитель, перший – учень.
Вчитель контролює
роботу учнів.
Учні розповідають в парах
V. ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ
· А зараз давайте відпрацюємо набуті знання
Вправа 151(біля дошки). На які питання відповідають
підрядні частини СПР, до яких слів вони відносяться, що означають. Визначте вид
СПР. Спишіть, ставлячи розділові знаки і підкреслюючи засоби зв`язку однією
рискою, а вказівні слова – двома.
1. Житимеш (як?)як працюватимеш
2. Скромніша (наскільки?)мудріша
3. Зашкодила (наскільки?)настільки
4. Каміння сміється(як?) ласкаво
5. Не встигає зів`янути(як?)швидко
6. Зір (якою
мірою?) співів
7. Вода чиста (наскільки?)
віднілося дно
· Наступна вправа 152. Прочитайте речення з
відповідною інтонацією, вставляючи замість крапок вказівні слова. Визначте вид
речень.
VІ. ПІДВЕДЕННЯ
ПІДСУМКУ УРОКУ (3 хвилини)
· Гра «Хто більше, хто краще»
- Сьогодні ми непогано з
вами попрацювали. А тепер, я даю вам пів хвилинки переглянути підручник і
відповісти на питання «Що нового я дізнався на уроці?» У своїй відповіді намагайтеся розказати якомога більше:
-На що
вказує підрядна частина ступеня і способу дії?
-На які
питання відповідає?
-За
допомогою чого підрядна частина приєднується до головної?
-За
допомогою яких сполучників приєднується до головной частини?
VІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
(2 хвилини)
Вивчити
правило та виконати вправу 156 (У вправі перше речення розібрано, робіть інші
за прикладом)
Þ
Допоможіть один одному, щоб усі записали правильно
VІІІ. ОЦІНЮВАННЯ (1 хвилина)
· Молодці! Дякую за роботу на уроці. Оцінки за урок
такі:…(поточні)
(Визначити
тих,хто був найактивнішим та найбільш грамотно давав відповіді. Тих,хто був
менш активним оцінити словесно)
ДОДАТОК.
Варіант 1.
Визначте, на які питання відповідають підрядні частини складнопідрядних
речень, до яких слів вони відносяться. Виділіть засоби зв’язку та вказівні слова. Побудуйте схему речення, поставте правильно
питання.
Труби мінометів уже розпеклися так, що не можна було торкнутися рукою.
Веселчині смуги були такі ясні, неначе горіли тихим
полум’ям.
Ніби половина життя в світі, відійшовши, згасла: до
того смутно і порожньо стало навкруги.
Варіант 2.
Визначте, на які питання відповідають підрядні частини складнопідрядних
речень, до яких слів вони відносяться. Виділіть засоби зв’язку та вказівні слова. Побудуйте схему речення, поставте правильно
питання.
Видно, хоч голки збирай.
Всі так виснажилися і ослабіли, що почали тремтіти,
гіркота під грудьми в кожного.
Він говорив так весело, що майже всі поснули.
Як зажив ваш блог!!!
ВідповістиВидалитищодо уроку читайте на "Практика..."
Ще використовуйте функцію розриву повідомлення, щоб на головній сторінці були ваші дописи в скороченому вигляді.
Добре, треба ще розібратися. Буду покращувати блог =)
ВідповістиВидалити