15 листопада 2012 року
ПЛАН-КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Тема уроку: «Суспільно-історичні обставини наприкінці ХVІІІ ст. у
період становлення нової української літератури»
Мета: перевірити знання учнів з теми
«Давня українська література»; дати
поняття про нову українську літературу, літературний напрям, художню течію,
просвітництво, класицизм, реалізм; розкрити
суспільно-історичні умови наприкінці ХVІІІ ст. в період
становлення нової української літератури; розвивати
навички діалогічного та монологічного
мовлення, вміння аналізувати й
узагальнювати історичні факти, робити висновки, грамотно висловлювати власні
думки, почуття, спостереження; формувати
пізнавальний інтерес до історії нашої країни, патріотичні почуття.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Методи і прийоми: бесіда, робота з підручником, метод вправ,
інтерактивні (робота в групах, робота в парах), активні (прогнозування,
проблемні питання), зв’язні висловлювання учнів, читання.
Унаочнення та засоби навчання:
Ілюстрації портрет найвидатнішого митця нової української
літератури:
І. Котляревського
Обладнання (технічні засоби навчання):
Підручник
Авраменко О.М., Дмитренко
Г.К. Українська література: Підручник для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. –
К.: Грамота, 2009. – 304 с.: іл.; літературознавчий словник, дошка, зошит,
карта «Україна наприкінці ХVІІ ст.».
ХІД УРОКУ
I.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (1 хвилина)
· Привітання. Перевірка готовності учнів до
уроку (Доброго дня! Сідайте будь ласка. Перевірте наявність підручника, зошита,
щоденника та ручки на парті. Давайте налаштуємося на роботу! Розпочнемо урок!)
· Мене звуть Поліна
Ігорівна та на декілька тижнів я
буду вашим учителем української мови та літератури. Сподіваюсь, що ви
працюватимете старанно та плідно, будете уважні та активні.
II.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (4хвилини)
· Фронтальна
бесіда
Отже, давайте з вами швиденько пригадаємо, що ви вивчали на попередніх
уроках з великої теми «Давня українська література».
1.Переодизація Давньої української літератури?
1
період 11 ст. – доба
монументального стилю(Повість минулих літ Нестора Літописця; повчання, житіє);
2
період 12-13 ст. – доба орнаментального стилю(Слово про
похід Ігорів);
3
період 14-17 ст. –
український ренесанс(Латинська мова, перші друковані книги, цінність
людської особистості);
4
період 17-18 ст. – українське
бароко(шкільна драма, твори урочисті, динамічна композиція, пишність,
складність, поєднання релігійних і світських мотивів, поєднання краси духовної
і фізичної, Бог - вершина досконалості)
2.А зараз перевіримо деякі ваші знання
з теорії літератури
· Літопис – хронологічний опис важливих
історичних подій у часи Київської Русі й козацтва.
· Шкільна драма - жанр латино мовної релігійної
драматургії, що виник на межі 15-16 ст. в країнах Західної Європи.
· Інтермедія – невелика за обсягом комічна
сценка або п’єса, яку виконували між актами основного
драматичного дійства.
· Вертеп – старовинний пресувальний ляльковий
театр, який ставив релігійні й світські п’єси.
· Байка – невелике (віршоване або прозове)
алегоричне оповідання, що має повчальний зміст.
Молодці! Ви закінчили вивчати тему «Давня українська література»
III.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ (3 хвилини)
·
Оголошення теми та мети уроку
Отже, ми з вами розпочинаємо вивчати велику тему - Нова українська
література. Та тема сьогоднішнього уроку - Суспільно-історичні обставини наприкінці ХVІІІ ст. у
період становлення нової української літератури
·
«Криголам» – очікування (Давайте скажемо, що ми
чекаємо від нашого уроку, що дізнаємося. Я почну, а ви підхопите. «Я –
Поліна Ігорівна. Сподіваюсь, наш урок буде цікавим, плідним і ми дізнаємося про
передумови розвитку нової української літератури».
· Оголошення мети уроку
Метою
нашого уроку є: дати поняття про нову українську
літературу, літературний напрям, художню течію, просвітництво, класицизм,
реалізм; розкрити суспільно-історичні умови наприкінці ХVІІІ ст. в період становлення нової української
літератури; розвивати вміння аналізувати й узагальнювати
історичні факти, робити висновки, грамотно висловлювати власні думки, почуття,
спостереження.
· Запис у зошит (один рядок пропускають).
IV.
СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ
НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ( )
1. Сприйняття й усвідомлення нових знань
(26 хвилин)
· Робота з текстом підручника (8 хвилин)
· А зараз ми дізнаємося, які ж були передумови
розвитку Нової української літератури. Відкрийте підручник на сторінці 94 та
прочитаймо текст. До цього тексту будуть запитання та завдання, отже будьте уважні.
· Спробуємо по абзацах переказати текст. Почнемо
з … Усі інші уважно слухають та допомагають один одному.
· 

· 

· 

· Робота в малих групах – двійках (4 хвилини)
·
Зараз
таке завдання: письмово у зошиті складіть тези до тексту (не менше 8).
Намагайтесь не дивитися у підручник.
Отже, ми дізналися про найголовніші суспільно-історичні умови розвитку
НУЛ.
·
Історичний диктант(3 хвилини)
Я зачитаю вам дати, а ви мені дайте відповідь, яка історична подія
відбулася в ці роки: 1764, 1775, 1783, 1768, 1789(скасовано гетьманство,
скасування Запорізької Сечі, введено кріпосне право, гайдамацьке повстання
Коліївщина, повстання у с. Турбаях)
·
Усвідомлення нового навчального
матеріалу (3 хвилини)
·
Робота з підручником
Зараз відкрийте,
будь ласка, підручники на сторінці 96. Прочитаємо літературознавчу статтю та
разом опрацюємо її. Читай, Данило…
·
Запам’ятовування
нових термінів (4 хвилини)
o
Робота в парах (Перший
варіант розкажіть своєму сусіду нові терміни: літературний напрям,
мистецька(художня) течія; а другий варіант – просвітництво, класицизм, реалізм).
Випишіть означення термінів(стисло)(4 хвилини)



V.
ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКУ УРОКУ
·
Повторення теоретичних відомостей,
нових слів. Гра «Хто більше, хто краще»
-
Сьогодні ми
непогано з вами попрацювали. А тепер, я даю вам час переглянути підручник і
відповісти на питання «Що нового я дізнався на уроці?» У своїй відповіді намагайтеся
розказати якомога більше!
-
Молодці! Ви
плідно попрацювали!
VI.
ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
·
Отже, відкрийте
щоденники та запишіть домашнє завдання:
Опрацювати
біографію Котляревського; зробити нотатки з теорії літератури, вивчити їх.
VІ. ОЦІНЮВАННЯ
·
Молодці!
Дякую за роботу на уроці. Оцінки за урок такі:…(поточні)
(Визначити тих,хто був найактивнішим та найбільш
грамотно давав відповіді. Тих,хто був менш активним оцінити словесно.)
Немає коментарів:
Дописати коментар